راهکارهای کاهش هزینه گاز

با توجه به افزایش چشمگیر هزینه هر متر مکعب گاز مصرفی در انواع ساختمان‌ها از طرف شرکت گاز و الزام به کاهش مصرف گاز در کشور، لازم است تمامی راهکارهای کاهش هزینه گاز در یک ساختمان توسط مالک آن رعایت شود، تا از پرداخت هزینه اضافی و هدر رفتن سرمایه‌های ملی کشور جلوگیری شود. بنابراین در صورت رعایت راهکارهای کاهش هزینه گاز مصرفی در ساختمان بصورت زیر، می توانیم کاهش قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت ساختمان خود داشته باشیم:

۱-مطمئن شوید به تعداد آپارتمان های ساختمان اشتراک گاز خریده اید.

در قراردادهای شرکت ملی گاز ایران، برای هر آپارتمان مصرف گاز استانداردی در ماه تعریف شده است. بنابراین اگر مصرف گاز یک واحد از این عدد تعریف شده بالاتر باشد، طبق تعرفه شرکت ملی گاز هزینه تصاعدی به قبض شما اعمال خواهد شد. اگر به هر دلیل تعداد آپارتمان های هر ساختمان از تعداد اشتراک آن بیشتر باشد طبیعی است که مصرف آنها از مصرف تعیین شده شرکت گاز بیشتر شده و بنابراین هزینه آن در قبوض بصورت صعودی محاسبه می‌شود.

۲- از دیگهای استاندارد استفاده نمایید.

بسیار مشاهده شده است که در ساختمانها، به علت ارزانی از انواع دیگهای غیر استاندارد و با برندهای ناشناخته استفاده می شود. این کار دو ایراد بزرگ دارد: نخست آنکه ضخامت جداره داخلی این دیگ ها مطابق استاندارد نمی‌باشد، بنابراین سریعتر دچار خوردگی و سوراخ شدگی و گاهی ترکیدگی می شوند. دوماً در طراحی دیگهای استاندارد برای بالا بردن راندمان، سطح حرارتی مناسب توسط مهندسان محاسبه می شود تا کمترین پِرتی حرارت را از دیگ داشته باشیم. طبیعتا دیگهای سه پاس که سه بار شعله و گاز در داخل آن چرخش می کند از دیگ های دو پاس و تک پاس راندمان بیشتری دارند. بنابراین بیشتر گرمای حاصل از سوخت جذب آب داخل دیگ می شود و باعث کاهش هزینه گاز مصرفی به مقدار قابل توجهی می شود. (برای مشاوره تماس بگیرید)

۳- مشعل دیگ خود را تنظیم نمایید.

تنظیم مناسب نسبت هوا به سوخت نیز یکی از موثرترین روشها برای کاهش هزینه گاز ساختمان می باشد. بنابراین با خرید مشعل استاندارد و با راندمان بالا یا تنظیم مشعل قدیمی توسط یک سرویس کار خبره، می توانید مصرف سوخت را کاهش دهید. (برای مشاوره تماس بگیرید)

۴- ترموستات دیگ را تنظیم نمایید.

معمولا در بهار و تابستان دما آب دیگ باید ما بین ۵۰ تا ۶۰ درجه و در پاییز و زمستان مابین ۷۰ و ۸۰ درجه تنظیم شود. اگر احساس کردید که بازهم باید دما را بالاتر ببرید پس اشکالی در سیستم گرمایش ساختمان وجود دارد. ممکن است دمای هوای آپارتمانها سرد باشد که به پمپ سیرکوله، گرفتگی لوله ها یا شیرها یا کمبود تعداد رادیاتورها مربوط است. یا ممکن است آب گرم بهداشتی سرد باشد که مربوط به رسوب گرفتگی مخزن آبگرم، ترموستات مخزن آبگرم، پمپ سیرکوله مخزن یا گرفتگی آب دیگ در مسیر مخزن آبگرم می باشد. در نهایت اگر هر دو بود باید تعداد پره های دیگ، تنظیم بودن مشعل و رسوب داخل دیگ چک شود.

۵- رسوب زدایی از دیگ ها قدیمی

این مورد یکی از مهمترین راهکارهای کاهش هزینه گاز است. زیرا به علت جمع شدن رسوب در داخل دیگ، انتقال حرارت بین شعله و آب دیگ انجام نمی شود و گاز داغ از دودکش هدر می رود. بنابراین هر چند سال از یک سرویس کار بخواهید داخل دیگ را به روشهای استاندارد رسوب زدایی نماید. البته بهتر است قبل از ورودی منبع انبساط و فلوتر آن، از یک دستگاه سختی گیر استفاده نمایید تا رسوب به داخل سیستم وارد نشود. (برای مشاوره تماس بگیرید)

۶- رسوب زدایی از دور ترموستات

هنگامی که به مرور زمان رسوب به بیرون غلاف ترموستات می چسبد، عملکرد ترموستات دچار اختلال شده و مشعل را دیرتر خاموش می کند یا اصطلاحا یکسره روشن نگه می دارد. ممکن است ترموستات را روی ۷۰ تنظیم کرده باشید، اما رسوب دور ترموستات اجازه نمی دهد که وقتی دمای آب به این مقدار رسید ترموستات عمل نماید و ممکن است آب دیگ به ۱۰۰ درجه هم برسد که علاوه بر افزایش چشمگیر مصرف سوخت، خطرناک بوده و ممکن است باعث ترکیدگی مسیر یا خوردگی بیش از حد لوله ها و به بار آوردن هزینه بسیار زیادی در تاسیسات ساختمان شود.

بنابراین همیشه مراقب باشد تا دور غلاف ترموستات هر سال توسط اسید با غلظت پایین یا فرچه تمیزکاری شود. (برای مشاوره تماس بگیرید)

۷- بجای مخازن دوجداره از مخازن کویل دار استفاده نمایید.

در موتورخانه برای تهیه آب گرم بهداشتی در کنار دیگ، یک مخزن هم نصب می شود. این مخازن در انواع دوجداره و کویل دار در بازار موجود می باشند.

در منابع دوجداره آب دیگ که داغ تر است در جداره خارجی می باشد که یک طرف آن در تماس با هوا یا حداکثر عایق است. پس مقدار زیادی از انرژی هدر می رود. یکی دیگر از معایب مخازن دوجداره رسوب گرفتگی داخل آن و عدم امکان تمیزکاری آن می باشد. بنابراین پس از چند سال راندمان حرارتی آن کاهش محسوسی می یابد و مدیر ساختمان مجبور به افزایش دمای دیگ می شود که تاثیر زیادی برروی افزایش مصرف سوخت خواهد داشت.

اما در منبع کویل دار، آب داغ تهیه شده توسط دیگ، داخل یک کویل حرارتی گردش می کند. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت گرم شدن آب مخزن کویل‌دار می‌شود. به خاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت (کویل) در داخل مخزن کویل دار، بیشتر گرما به آب بهداشتی منتقل می شود. در ضمن کویل این مخازن قابل شستشو بوده و هر چند سال یکبار باید توسط اسید شستشو شود تا راندمان آن افزایش یافته و باعث کاهش هزینه گاز شود. (آشنایی با مخازن کویل دار)

۸- مخزن آب گرم را عایق کنید.

با توجه به اختلاف دمای آب بهداشتی و هوای اطراف مخزن، پِرت حرارت از بدنه مخزن انجام می شود. بنابراین با عایق کاری بدنه مخزن از این اتلاف جلوگیری نمایید. (برای اعزام عایق کار تماس بگیرید.)

 

۹- دمای  آب بهداشتی را تنظیم نمایید.

بی شک یک سوم تا نصف حجم گاز صرف گرمایش آب بهداشتی می شود. بنابراین تنظیم آب بهداشتی توسط یک ترموستات در محدوده ۴۵ تا ۶۰ درجه سانتیگراد و نه بیشتر، هزینه سوخت را کاهش خواهد داد. مصرف استاندارد آب گرم نیز در هنگام استحمام به کاهش این هزینه کمک خواهد کرد.

۱۰- از ترموستات اتاقی استفاده نمایید.

بهترین روش برای افزایش شرایط آسایش انسان و داشتن دمای مطلوب در آپارتمان، استفاده از ترموستات اتاقی می‌باشد. این دستگاه در بازار هم بصورت مکانیکی و هم الکترونیکی موجود می باشد. با تنظیم کردن دمای هر قسمت از آپارتمان خود با دمای استاندارد بین ۱۸ تا ۲۲ درجه در زمستان، می توانید کاهش چشمگیری را در هزینه سوخت ملاحظه نمایید. در این بازه دمایی اگر بازهم احساس سرما کردید بهتر است از لباس گرم استفاده نمایید.

۱۱- آپارتمانی با دیوارهای عایق شده بخرید.

عایقکاری دیوار ها و سقف در ساختمانهای جدید نقش بسیار زیادی در کاهش هدر رفت انرژی و به طبع آن کاهش زیاد هزینه سوخت تا ۲۰ درصد را دارد. بنابراین در هنگام خرید آپارتمان خود دقت کنید که عایق کاری دیوارهای آن مطابق استاندارد انجام شده باشد.

۱۲- درزها را بپوشانید.

درزهای پنجره ها ،درها ، دودکش های هود و دریچه های کولر را در زمستان بپوشانید. زیرا یک اتاق گرم مثل یک مخزن پر از آب می ماند که آب آن از هر درزی با فشار فرار می کند. فرار هوای گرم برعکس آب در ارتفاعات بالاتر نزدیک به سقف بیشتر است. زیرا هوای گرم تمایل دارد به بالا برود. بنابراین دریچه های کولر نقش زیادی در هدر رفت انرژی دارند. با پوشاندن این درزها، هزینه سوخت کمتری را پرداخت می کنید.

۱۳- از پنجره های دوجداره استفاده کنید.

در صورتیکه پنجره های ساختمان شما از نوع تک جداره است، حتما آنها را به پنجره دوجداره تغییر دهید. انتقال حرارت از پنجره دوجداره بسیار کمتر از پنجره های تک جداره می باشد. بنابراین در طولانی مدت، صرفه جویی در هزینه گاز، هزینه نصب پنجره دوجداره را پوشش خواهد داد.

Leave a Reply

FacebookTwitterInstagram
Skip to content